Metabo PowerMaxx MT 12 (613089510)
Brand: Metabo
Price: €147,45
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 21aa640b-aa28-4bef-9ae1-1a434cd3e315
Description
Number of Batteries: 2
Battery Capacity: 2 Ah
Type of Battery: Li-Ion
Dust Extraction: no
Max. Idle Stroke Rate: 18,000 rpm
No Load Oscillation Frequency: 5,000 U/min
Power Supply: Battery operation
Sanding Form: Round
Features: Soft Handle, Work Light
Weight: 1 kg
Oscillation Angle Left/Right: 1.6 °
Target Audiences: DIY, Professional
Housing Colour: Green
Included in Delivery: Charger, 2 Batteries, Accessory Kit
Specifications
| Battery Voltage | 12 V |
|---|---|
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Dust Extraction | no |
| Max. Idle Stroke Rate | 18,000 rpm |
| No Load Oscillation Frequency | 5,000 U/min |
| Power Supply | Battery operation |
| Sanding Form | Round |
| Features | Soft Handle, Work Light |
| Weight | 1 kg |
| Oscillation Angle Left/Right | 1.6 ° |
| Target Audiences | DIY, Professional |
| Housing Colour | Green |
| Included in Delivery | Charger, 2 Batteries, Accessory Kit |
Reviews
Perfect 👍
Amazing value!
Worth the investment for sure
Everything came perfectly packaged
Worth the investment for sure
Thanks for getting it here so quick
Speedy delivery, impeccable condition
Amazing 👌
Everything came perfectly packaged
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.