Metabo Power 160-5 18 LTX BL OF 1x5,5 Ah ohne Ladegerät
Brand: Metabo
Price: €210,43
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d68f0662-de7a-473b-9824-2e48e90cd36f
Description
Druckbehälter Inhalt: 5 Liter
Leistung (kW): 0,7 kW
max. Druck: 8 bar
max. Abgabeleistung: 60 L/min
max. Ansaugleistung: 120 l/min
Drehzahl: 2.760 U/min
Betriebsgeräusch: 70 dB
Betriebsspannung: 18 V
Abmessungen: 340 x 315 x 380 cm
Gewicht: 9,9 kg
Serie: Metabo Power
Gehäusefarbe: grün
Mobilität: tragbar
Specifications
| Kompressortyp | Akku-Kompressor |
|---|---|
| Druckbehälter Inhalt | 5 Liter |
| Leistung (kW) | 0,7 kW |
| max. Druck | 8 bar |
| max. Abgabeleistung | 60 L/min |
| max. Ansaugleistung | 120 l/min |
| Drehzahl | 2.760 U/min |
| Betriebsgeräusch | 70 dB |
| Betriebsspannung | 18 V |
| Abmessungen | 340 x 315 x 380 cm |
| Gewicht | 9,9 kg |
| Serie | Metabo Power |
| Gehäusefarbe | grün |
| Mobilität | tragbar |
Reviews
Does the job
No issues whatsoever
Quality is excellent. Worth every penny
Absolutely brilliant!
Amazing service and product 👍
Can't fault it, great price too
Top stuff!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
No issues whatsoever
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.