Metabo HC 260 C
Brand: Metabo
Price: €692,78
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 78caea42-bda4-45b4-8bce-70065f4a3050
Description
Planing Width: 260 mm
Number of Planer Blades: 2
Safety Features: Restart Protection
Power: 2,200 Watt
Rotations Per Minute: 6,500 rpm
Operating Voltage: 230 V
Blade Shaft Diameter: 63 mm
Planer Table (Length x Width): 1,040 x 260 mm
Thicknesser Table (Length x Width): 400 x 260 mm
Dimensions (LxWxH): 111 x 62 x 96 cm
Weight: 71 kg
Maximum Chip Removal (Planer): 0 - 3 mm
Maximum Chip Removal (Thicknesser): 0 - 3 mm
Max. Chip Removal: 3 mm
Feed: 5 m/min
Series: Metabo HC
Housing Colour: Green
Included in Delivery: Reversible Knives, Suction Socket
Note: Dimensions LxWxH: 1,110 x 620 x 960 mm / Dressing plates: 1,040 x 260 mm
Specifications
| Product Types | Surfacing and Thicknessing Plane, Planer/Thicknesser, Surface and Panel Planer, Bench Planer |
|---|---|
| Planing Width | 260 mm |
| Number of Planer Blades | 2 |
| Safety Features | Restart Protection |
| Power | 2,200 Watt |
| Rotations Per Minute | 6,500 rpm |
| Operating Voltage | 230 V |
| Blade Shaft Diameter | 63 mm |
| Planer Table (Length x Width) | 1,040 x 260 mm |
| Thicknesser Table (Length x Width) | 400 x 260 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 111 x 62 x 96 cm |
| Weight | 71 kg |
| Maximum Chip Removal (Planer) | 0 - 3 mm |
| Maximum Chip Removal (Thicknesser) | 0 - 3 mm |
| Max. Chip Removal | 3 mm |
| Feed | 5 m/min |
| Series | Metabo HC |
| Housing Colour | Green |
| Included in Delivery | Reversible Knives, Suction Socket |
| Note | Dimensions LxWxH: 1,110 x 620 x 960 mm / Dressing plates: 1,040 x 260 mm |
Reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
Five stars
Amazing quality for the price!
Arrived safe and sound, very pleased
Amazing 👌
Second purchase already! Love it
Quality is really good... can't complain about anything really.
Arrived well packaged, very pleased
Highly recommend!
Works like a charm ✨
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.