Metabo BS 18 LT BL Q 60233484
Brand: Metabo
Price: €125,96
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a2a3837f-605d-4d0c-a02b-5c0dbd2479c8
Description
Gear: 2-speed
Idle Speed (max.): 2,100 rpm
Max Torque (Hard): 60 Nm
Max Torque (Soft): 34 Nm
Drill Diameter in Steel: 13 mm
Drill Diameter in Wood: 38 mm
Idle Speed max. (1st Gear): 600 rpm
Idle Speed max. (2nd Gear): 2,100 rpm
Technical Specifications: Ultra-M-Technology, LED Light
Tool Holder: Keyless
Chuck Width: 1,5 - 13 mm
Battery Voltage: 18 V
Number of Batteries: Without Batteries
Type of Battery: Li-Ion
Battery Management: Replaceable Battery
Weight: 1.5 kg
Housing Colour: Green
Included in Delivery: Belt Clip, Bit Holder, Chuck, Without Charger
Case Types: Tool Box, MetaLoc Case
Target Audience: Professional
Series: Metabo BS
Specifications
| Product Type | Cordless Drill Driver |
|---|---|
| Gear | 2-speed |
| Idle Speed (max.) | 2,100 rpm |
| Max Torque (Hard) | 60 Nm |
| Max Torque (Soft) | 34 Nm |
| Drill Diameter in Steel | 13 mm |
| Drill Diameter in Wood | 38 mm |
| Idle Speed max. (1st Gear) | 600 rpm |
| Idle Speed max. (2nd Gear) | 2,100 rpm |
| Technical Specifications | Ultra-M-Technology, LED Light |
| Tool Holder | Keyless |
| Chuck Width | 1,5 - 13 mm |
| Battery Voltage | 18 V |
| Number of Batteries | Without Batteries |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Management | Replaceable Battery |
| Weight | 1.5 kg |
| Housing Colour | Green |
| Included in Delivery | Belt Clip, Bit Holder, Chuck, Without Charger |
| Case Types | Tool Box, MetaLoc Case |
| Target Audience | Professional |
| Series | Metabo BS |
Reviews
Better than expected tbh
100% would recommend
Exactly as the description, cheers!
Very pleased with this
Spot on mate, spot on
Exactly what I needed, thanks!
Arrived well packaged, very pleased
Even better than I thought
Exactly as the description, cheers!
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.