DeWalt DCF815D2
Brand: DeWalt
Price: €157,45
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b662c95c-fb00-426e-9ff4-2fb90a97d2f8
Description
Battery Voltage: 10.8 V
Number of Batteries: With 1 Battery
Battery Capacity: 2 Ah
Type of Battery: Li-Ion
Battery Management: Replaceable Battery
Tool Holder: 1/4 inch internal hexagon
Special Features: LED Light
Max. Torque: 107 Nm
Idle Speed (max.): 2,450 rpm
Blow Count (max.): 3,400 counts/min
Power Supply: Battery
Weight: 1 kg
Housing Colour: Yellow
Series: DeWalt DCF
Target Audience: Professional
Case Type: Tool Box
Note: Number of Batteries: With 1 Battery / Included in Delivery: 1 Battery, Carry Case / Special Feature: Overload Protection / Battery Management: Replaceable Battery
Specifications
| Product Type | Cordless Impact Wrench |
|---|---|
| Battery Voltage | 10.8 V |
| Number of Batteries | With 1 Battery |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Management | Replaceable Battery |
| Tool Holder | 1/4 inch internal hexagon |
| Special Features | LED Light |
| Max. Torque | 107 Nm |
| Idle Speed (max.) | 2,450 rpm |
| Blow Count (max.) | 3,400 counts/min |
| Power Supply | Battery |
| Weight | 1 kg |
| Housing Colour | Yellow |
| Series | DeWalt DCF |
| Target Audience | Professional |
| Case Type | Tool Box |
| Note | Number of Batteries: With 1 Battery / Included in Delivery: 1 Battery, Carry Case / Special Feature: Overload Protection / Battery Management: Replaceable Battery |
Reviews
Exceeds expectations
Spot on
Top quality
Top stuff!
Everything came perfectly packaged
Can't fault anything about this
Arrived safe and sound, very pleased
Top stuff!
Absolutely brilliant 👍
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.