DeWalt DCF 897 NT
Brand: DeWalt
Price: €220,43
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8a834377-9377-446a-a7d3-d4c1bf9f7c54
Description
Number of Batteries: Without Batteries
Type of Battery: Li-Ion
Battery Management: Replaceable Battery
Tool Holder: 1/4 inch external square
Special Features: Anti Vibrations, LED Light, Soft Handle
Safety Features: Motor Break, Overload Protection
Motor Properties: Brushless EC Motor, Right/Left Rotation
Gear: 1-speed
Max. Torque: 950 Nm
Idle Speed (max.): 2,400 rpm
Noise Level: 101 dB
Power Supply: Battery
Weight: 2.6 kg
Housing Colour: Yellow
Target Audience: Professional
Case Type: Tool Box
Specifications
| Product Type | Cordless Impact Wrench |
|---|---|
| Number of Batteries | Without Batteries |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Management | Replaceable Battery |
| Tool Holder | 1/4 inch external square |
| Special Features | Anti Vibrations, LED Light, Soft Handle |
| Safety Features | Motor Break, Overload Protection |
| Motor Properties | Brushless EC Motor, Right/Left Rotation |
| Gear | 1-speed |
| Max. Torque | 950 Nm |
| Idle Speed (max.) | 2,400 rpm |
| Noise Level | 101 dB |
| Power Supply | Battery |
| Weight | 2.6 kg |
| Housing Colour | Yellow |
| Target Audience | Professional |
| Case Type | Tool Box |
Reviews
Top stuff!
Very happy with this purchase
Exceeds expectations
Legit so good
Arrived super quickly and works great 😊
Perfect! 10/10 ⭐
Exceeds expectations
Does exactly what it should
Spot on mate, spot on
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.