Bosch GTS 254
Brand: Bosch
Price: €241,92
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2c957775-33e1-4851-908a-d1b36bb24550
Description
Idle RPMs: 4,300 rpm
Power: 1,800 Watt
Power Supply: Electric Saw
Operating Voltage: 220 - 230 V
Technical Specifications: Soft Start, Spindle Lock
Workable Materials: Wood, Plastic
Security Feature: Engine Brake
Weight: 24.4 kg
Blade Diameter: 254 mm
Locating Bore (Ø): 30 mm
Housing Colour: Blue
max. Cutting Depth at 90°: 80 mm
Max Cutting Depth At 45°: 55 mm
Cut Type: Perpendicular
Features: Table Extension, Angle Fence, Rip Fence
Series: Bosch GTS, Bosch Professional
Target Audiences: Professional, DIY
Specifications
| Product Type | Bench Circular Saw |
|---|---|
| Idle RPMs | 4,300 rpm |
| Power | 1,800 Watt |
| Power Supply | Electric Saw |
| Operating Voltage | 220 - 230 V |
| Technical Specifications | Soft Start, Spindle Lock |
| Workable Materials | Wood, Plastic |
| Security Feature | Engine Brake |
| Weight | 24.4 kg |
| Blade Diameter | 254 mm |
| Locating Bore (Ø) | 30 mm |
| Housing Colour | Blue |
| max. Cutting Depth at 90° | 80 mm |
| Max Cutting Depth At 45° | 55 mm |
| Cut Type | Perpendicular |
| Features | Table Extension, Angle Fence, Rip Fence |
| Series | Bosch GTS, Bosch Professional |
| Target Audiences | Professional, DIY |
Reviews
Amazing value!
Fantastic quality, unbeatable price!
Quality is top tier
Fantastic quality, unbeatable price!
Great value for money
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Every penny well spent
Thanks for getting it here so quick
Amazing service and product 👍
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.