Bosch GTB 18V-45 Professional 06019K7001
Brand: Bosch
Price: €140,95
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 238f5d50-f8cb-4e3f-81db-c85d6c7511b7
Description
Idle Speed (max.): 4,500 rpm
Max Torque (Hard): 6 Nm
Max Torque (Soft): 32 Nm
Technical Specifications: Brushless Motor, LED Light, Right/Left Rotation
Max. Screw Diameter: 6 mm
Security Feature: Electric Brake
Battery Voltage: 18 V
Number of Batteries: Without Batteries
Type of Battery: Li-Ion
Battery Management: Replaceable Battery
Weight: 0.95 kg
Housing Colour: Blue
Included in Delivery: Belt Clip, Depth stop, Without Charger, Without Battery
Case Types: L-Boxx, Case
Series: Bosch Professional, Bosch GTB
Specifications
| Product Type | Cordless Drywall Screwdriver |
|---|---|
| Idle Speed (max.) | 4,500 rpm |
| Max Torque (Hard) | 6 Nm |
| Max Torque (Soft) | 32 Nm |
| Technical Specifications | Brushless Motor, LED Light, Right/Left Rotation |
| Max. Screw Diameter | 6 mm |
| Security Feature | Electric Brake |
| Battery Voltage | 18 V |
| Number of Batteries | Without Batteries |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Management | Replaceable Battery |
| Weight | 0.95 kg |
| Housing Colour | Blue |
| Included in Delivery | Belt Clip, Depth stop, Without Charger, Without Battery |
| Case Types | L-Boxx, Case |
| Series | Bosch Professional, Bosch GTB |
Reviews
Brilliant!!!
Perfect.
Really good value for the price
Brilliant!!!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Absolutely brilliant!
Arrived super quickly and works great 😊
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Fantastic product, really impressed
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.