Bosch GDR 18V-215 06019N2002
Brand: Bosch
Price: €241,92
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 28ed246d-14ff-4864-a64b-9a6a61e3c326
Description
Number of Batteries: With 2 Batteries
Battery Capacity: 4 Ah
Type of Battery: Li-Ion
Battery Management: Replaceable Battery
Tool Holder: 1/4 inch internal hexagon
Gear: 2-speed
Max. Torque: 215 Nm
Idle Speed (max.): 3,300 rpm
Min Idle Speed: 2,100 rpm
Blow Count (max.): 3,800 counts/min
Minimum Blow Count: 3,000 counts/min
Idle Speed max. (1st Gear): 2,100 rpm
Idle Speed max. (2nd Gear): 3,300 rpm
Blow Count max. (1st Gear): 3,000 counts/min
Blow Count max. (2nd Gear): 3,800 counts/min
Weight: 1 kg
Gewicht mit Akku: 1.4 kg
Housing Colour: Blue
Included in Delivery: Belt Clip, Quick Charger
Specifications
| Battery Voltage | 18 V |
|---|---|
| Number of Batteries | With 2 Batteries |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Management | Replaceable Battery |
| Tool Holder | 1/4 inch internal hexagon |
| Gear | 2-speed |
| Max. Torque | 215 Nm |
| Idle Speed (max.) | 3,300 rpm |
| Min Idle Speed | 2,100 rpm |
| Blow Count (max.) | 3,800 counts/min |
| Minimum Blow Count | 3,000 counts/min |
| Idle Speed max. (1st Gear) | 2,100 rpm |
| Idle Speed max. (2nd Gear) | 3,300 rpm |
| Blow Count max. (1st Gear) | 3,000 counts/min |
| Blow Count max. (2nd Gear) | 3,800 counts/min |
| Weight | 1 kg |
| Gewicht mit Akku | 1.4 kg |
| Housing Colour | Blue |
| Included in Delivery | Belt Clip, Quick Charger |
Reviews
Honestly fantastic
Quality is excellent. Worth every penny
Just as advertised, very reliable
Came super fast and works great
100% would buy again
Highly recommend!
Does exactly what it should
Just as advertised, very reliable
Worth it
Really good value for the price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.