Bosch GDR 18 V-LI Professional (06019A130C) (Body Only) + L-BOXX
Brand: Bosch
Price: €188,94
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b25378ee-47c7-45b7-a09f-70ba24e947e7
Description
Battery Voltage: 18 V
Number of Batteries: Without Batteries
Type of Battery: Li-Ion
Battery Management: Replaceable Battery
Charging Time: 45 min
Tool Holder: 1/4 inch internal hexagon
Special Features: LED Light, Battery Indicator, Soft Handle
Safety Features: Motor Break, Overload Protection
Motor Properties: Right/Left Rotation
Gear: 2-speed
Max. Torque: 160 Nm
Idle Speed (max.): 2,800 rpm
Blow Count (max.): 3,200 counts/min
Idle Speed max. (1st Gear): 750 rpm
Idle Speed max. (2nd Gear): 2,800 rpm
Max. Screw Diameter: 14 mm
Power Supply: Battery
Weight: 1.7 kg
Housing Colour: Blue
Series: Bosch GDR, Bosch Professional
Target Audience: Professional
Case Type: L-Boxx
Note: Number of Batteries: Without Batteries / Included in Delivery: Without Charger or Battery, L-Boxx
Specifications
| Product Type | Cordless Impact Wrench |
|---|---|
| Battery Voltage | 18 V |
| Number of Batteries | Without Batteries |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Management | Replaceable Battery |
| Charging Time | 45 min |
| Tool Holder | 1/4 inch internal hexagon |
| Special Features | LED Light, Battery Indicator, Soft Handle |
| Safety Features | Motor Break, Overload Protection |
| Motor Properties | Right/Left Rotation |
| Gear | 2-speed |
| Max. Torque | 160 Nm |
| Idle Speed (max.) | 2,800 rpm |
| Blow Count (max.) | 3,200 counts/min |
| Idle Speed max. (1st Gear) | 750 rpm |
| Idle Speed max. (2nd Gear) | 2,800 rpm |
| Max. Screw Diameter | 14 mm |
| Power Supply | Battery |
| Weight | 1.7 kg |
| Housing Colour | Blue |
| Series | Bosch GDR, Bosch Professional |
| Target Audience | Professional |
| Case Type | L-Boxx |
| Note | Number of Batteries: Without Batteries / Included in Delivery: Without Charger or Battery, L-Boxx |
Reviews
Brilliant, no complaints at all
Fast delivery, product is solid
Really impressed, no complaints
Wow! Amazing value
Quality and price are unbeatable
Highly recommend!
Such good value... impressed
Great value for money. Will definitely be buying again.
Fantastic, ordering more!
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.