Bosch GDR 120-LI (06019F0001)
Brand: Bosch
Price: €94,47
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 23ac32b8-7112-41e9-9f9f-6a96bbd9719d
Description
Battery Voltage: 12 V
Number of Batteries: With 2 Batteries
Battery Capacity: 1.5 Ah
Type of Battery: Li-Ion
Tool Holder: 1/4 inch internal hexagon
Gear: 2-speed
Max. Torque: 100 Nm
Min Idle Speed: 1,300 rpm
Minimum Blow Count: 2,800 counts/min
Power Supply: Battery
Weight: 1.05 kg
Included in Delivery: Charger, Case
Specifications
| Product Type | Cordless Impact Wrench |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Number of Batteries | With 2 Batteries |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Tool Holder | 1/4 inch internal hexagon |
| Gear | 2-speed |
| Max. Torque | 100 Nm |
| Min Idle Speed | 1,300 rpm |
| Minimum Blow Count | 2,800 counts/min |
| Power Supply | Battery |
| Weight | 1.05 kg |
| Included in Delivery | Charger, Case |
Reviews
Couldn't fault it
Absolutely brilliant 👍
Exactly what I wanted
Exactly what I wanted
Very happy indeed 👍
Amazing value!
Thanks for getting it here so quick
Exactly what I wanted
Highly recommend!
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.