Bosch EasyDrill 18V-40 06039D8004
Brand: Bosch
Price: €52,98
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f25ca36f-e692-4240-b3e0-f3d068307370
Description
Gear: 2-speed
Idle Speed (max.): 1,630 rpm
Max Torque (Hard): 40 Nm
Torque Levels: 20
Chuck Width: 1 - 13 mm
Max. Screw Diameter: 30 mm
Battery Voltage: 18 V
Number of Batteries: With 1 Battery
Battery Capacity: 2 Ah
Battery System for All Devices: Bosch Power for ALL 18 V
Type of Battery: Li-Ion
Battery Management: Replaceable Battery
Housing Colour: Green
Included in Delivery: 1 Battery, Chuck, Charger
Case Types: Carry Case, Case
Target Audiences: Beginner, DIY
Series: Bosch EasyDrill
Specifications
| Product Type | Cordless Drill Driver |
|---|---|
| Gear | 2-speed |
| Idle Speed (max.) | 1,630 rpm |
| Max Torque (Hard) | 40 Nm |
| Torque Levels | 20 |
| Chuck Width | 1 - 13 mm |
| Max. Screw Diameter | 30 mm |
| Battery Voltage | 18 V |
| Number of Batteries | With 1 Battery |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Battery System for All Devices | Bosch Power for ALL 18 V |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Management | Replaceable Battery |
| Housing Colour | Green |
| Included in Delivery | 1 Battery, Chuck, Charger |
| Case Types | Carry Case, Case |
| Target Audiences | Beginner, DIY |
| Series | Bosch EasyDrill |
Reviews
Really happy with this
No issues whatsoever
Excellent stuff
Couldn't fault it
Fast delivery, excellent item
Amazing service and product 👍
Absolutely worth it
Arrived super quickly and works great 😊
Perfect 👍
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.